Toprağın Şifası

Ocak 18, 2018


Yalın ayak vaziyette herhangi bir toprak parçasına basıp birkaç adım atmanın yani nam-ı diğer “grounding” in hayatınızda büyük değişikliklere yol açabileceğini tahmin eder miydiniz?

Büyüklerimizden duyduğumuz ama bizim kuşağın kafasının bir köşesine bile koymadığı bir bilgi  Şimdilerde bir çok uzman ve bilim adamları tarafından araştırıldı ve hepsinin ortak noktası biz insanlarında topraklanmaya ihtiyacı olduğu yönünde. Yapılan araştırmalar sonucu çıplak ayakla toprak üzerinde yürümenin yaygın vücut ağrısı ve yorgunluğunu azalttığını, vücutta iltihaplanmayı önlediğini hatta uyku düzenine olumlu etki ettiğini ortaya çıkardı.

Hayatımıza giren kauçuk-plastik ayakkabılar, ev terlikleri, o sevimli panduflar, X ray cihazları, süper teknoloji ile üretilen elektronik ev aletleri, evde, işyerinde her yerden fışkıran kablolar gün içinde pozitif yükle donanıyoruz. 
Toprak yüzeyi negatif yüklü elektronlar yaymakta ve çıplak ayakla yeryüzü ile direkt temas ettiğimizde vücudumuz bu negatif elektronlarla yüklenmekte ve bu negatif elektronlar insan bedeni üzerinde hayal edilmesi dahi güç birçok olumlu etkiye sahip.

Yukarda yabancı bir siteden aldığım resim de çıplak ayakla toprağa basılarak yapılan 20 dakikalık bir yürüyüşün yüz çevresindeki kan dolaşımını nasıl arttırdığını görüyorsunuz değil mi! Koyu mavi olan kısım kan dolaşımın az olduğu bölgeleri,  kırmızı tonlarda olan kısım ve çevresi kan dolaşımın yüksek olduğu bölgeleri gösteriyor. Bu gelişme sadece 20 dakika olmuş. 

Sadece bedensel olarak değil, ruh sağlığı içinde olumlu etkiler alındığı yönünde  birçok araştırma var. Kanadalı Gaetan Chevalier tarafından yapılan bir araştırmaya göre gün içerisinde en az bir saat boyunca toprak üzerinde çıplak ayakla vakit geçirenler, geçirmeyenlere oranla kendilerini ruhsal açıdan daha rahatlamış hissetiklerini söylemişler. 

Metabolizmamızın düzgün çalışmamasına, birçok hastalığa, yaşlanmaya neden olan, vücudumuza zarar veren serbest radikallerden korunmanın en etkili yollarından birisi de antioksidanlardır. Yapılan birçok araştırma antioksidanların 
vücudun iltihaplanmasına sebep olan bazı serbest radikaller ile savaştığını ortaya koymuş. Toprakta yürümenin faydaları arasında vücutta yarattığı antioksidan etkiyi göz önünde bulundurursak, çıplak ayakla toprak üstünde kendimize ayıracağımız vaktin iltihaplı hastalıklara yakalanma oranımızı düşüreceğini düşünmek hiç de mantıksız değil. 

 Çoğumuz adet öncesi sendromu (PMS) yaşıyoruz.  çabuk sinirlenme, şişkinlik, hassasiyet gibi sorunlarla karşılaşıyız.  Eğer yaşadığınız sıkıntılara tam olarak çözüm bulamadıysanız çıplak ayakla toprak üzerinde yürümeyi deneyebilirsiniz.  Toprak üzerinde yalın ayak yürümenin vücuttaki kortizol yani “stres hormonunu azalatması denemek için yeterli bir neden bence. 


Derseniz mevsim kış topraklanma yapamam üşürüm, evinizde bir kaba ılık su koyun ve içine birkaç çorba kaşığı tuz ilave edin, sokun ayaklarınızı içine ve 20-30 dakika dinlendirin.  Pozitif elektronların verdiği yükün vücudunuzdan atıldığını, ödemin kalktığını ve daha rahatlamış hissedecek ve daha rahat uyku uyuyacaksınız. Özellikle gün içinde stresli gezen, sebepsiz yere her şeyi stres yapan kişiler mutlaka denesin. Tabi bu konu üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar daha çok kişisel beyana bağlı. Ama denemek bir şey kaybettirmez ve bilimsel sonuçlar ortada. :)


Konu ile ilgili bilimsel araştırmaları, yazıları link olarak aşağı bırakıyor ve hepinize sağlıklı günler diliyorum. :)

http://www.earthinginstitute.net/beauty-the-earthing-facelift/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3576907/

https://chopra.com/articles/grounding-the-human-body-the-healing-benefits-of-earthing
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11 Yorum oku / yaz

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Ayaklarımı kaya veya deniz tuzu ile hazırladığım ılık suda bekletiyorum, gerçekten çok iyi geliyor👍👏💜Fundacigimda Fundacigimda dediği gibi mutlaka denemelisiniz🙋

  YanıtlaSil
 3. Emeğinize yüreğinize sağlık, paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum... @karadenizli_2902

  YanıtlaSil
 4. Tesekkur ederiz bilgi için ❤️ İnstagram @dygkayaaa

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler paylaşımınız için indra neslihan.ustx

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler bilgiler için instagram neslihan.ustax

  YanıtlaSil
 7. Vücud ağrıları için gerçekten iyi eskilerimizde hep söyler 😊

  YanıtlaSil
 8. Blogunu takip ediyorum instagram adım aleynakaratas.1

  YanıtlaSil
 9. Çok güzel bi yazı olmuş bilginizi paylaştığınız için teşekkürler @ozgeyakutkilic �� takipteyim

  YanıtlaSil

Subscribe